Ads 468x60px

1 Temmuz 2014 Salı

Film Tavsiyesi - The Purge

Normalde  IMDB (www.imdb.com) puanı 7.0 'dan düşük film izlemek, kriterlerimin arasında pek yoktur.
IMDB puanı benim için gerçekten önemli bir kriter.
Ancak film zevkine güvendiğim bir arkadaş dün bana bu filmi önerdi. Ben de hemen söz dinleyip izledim.Konusu oldukça ilginç. 

Film 2022 yılında geçiyor. Suç oranı Amerika'da %1 'lere düşmüş durumda. Hükümet bunu sağlamak için yılda sadece 1 gece 12 saat boyunca Arınma Gecesi diye adlandırılan bir hadiseyi destekliyor.

Nedir bu Arınma Gecesi (The Purge)?

12 saat boyunca bütün suçlar serbest. Hırsızlık, cinayet, tecavüz...Hiç biri için yargılanmayacaksınız. Polis, hastane, itfaiye hep devre dışı.

Bu gece için halk hazırlıklarını yapıyor. Bıçaklar bileniyor. Tam festival havasında. Genel olarak bu gece de fakir halk (silahsız) öldürülüyor. Böylece zenginler bir sene boyunca içlerinde biriktirdikleri kini ve nefreti arındırabiliyorlar.

Güvenlik şirketleri de bu işlerden iyi para kazanıyor. Çünkü zenginler de o gece için oldukça sıkı önlemler alıyorlar evlerinde.

Sonuç olarak insanlar sadece bu gece arınacaklarını bildikleri için, diğer geceler suç işlemiyorlar ve suç oranı da düşmüş oluyor.

Filmin tamamı neredeyse bir evde geçiyor. Evin sahibi de güvenlik şirketinde üst düzey bir çalışan. Ve olaylar, olaylar...

Bir çok kişi ekşi sözlükte yerin dibine sokmuş filmi ama bence senaryo oldukça başarılıydı ve gerilim hep yüksekti.

Yani çok acımasız eleştiremeyeceğim. Ama tabi saçma olan yerleri de vardı.

En basiti film 2022 yılında geçiyor ama filmdeki hiç bir teknoloji geleceğe ait değil. Orada biraz orijinalliğe gitselerdi fena olmazdı.Film çok çok iyi değil ama gayet izlenesi bir film.

IMDB den aldığı 5.5 puan bana biraz acımasızca geldi.

Filmin 2. si The Purge: Anarchy 'de 18 Temmuzda ABD'de vizyona girecekmiş. Ben şahsen onu da izlerim. Siz de izleyin ya yazık...

Ha bu arada söylemeden edemeyeceğim, filmin başrol aktörü Ethan Hawke... Suratına bir şey olmuş onun. Töbe yarabbim. Estetik mi ne?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe