Ads 468x60px

19 Şubat 2014 Çarşamba

Kitap Tavsiyesi – Ve Dağlar Yankılandı…

Khailed Hosseini’nin son kitabı. Diğer kitaplarını da okumuş biri olarak söyleyebilirim ki bu kitap diğerlerine göre biraz daha zayıf.  Biraz da beklentimin fazla olmasından da kaynaklanıyor olabilir bu. Çünkü uzun zamandır yeni kitabını bekliyordum ve çıktığı ilk günlerde kitapçıya koşanlardanım.

Bir diğer nedeni ise; ilk kitap - Uçurtma Avcısı - iki Afgan erkeğinin etrafında yoğunlaşıyor, ikinci kitap – Bin Muhteşem Güneş – iki Afgan kadınının yaşadıklarını konu alırken, “Ve dağlar Yankılandı” bir çok farklı hayatları konu alıyor. Bu nedenle biraz yoruyor insanı.

Ama okunmaz mı? Benim için akıcı ve bir solukta biten bir kitaptı. Ayrıca Khailed Hosseini yazdıysa kaçmaz, kaçmamalı her şeye rağmen.Kitabın ilk sayfası “Beni Oku – Bitir bir an önce ” diyor size. 

“Doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde uzanan bir toprak var. Seni orada bekleyeceğim.”
                                                              Mevlana Celaleddin Rumi – 13. Yüzyıl (Syf 1.)

Mevlana ile giriş başarılı bir seçim.

Sonra iki kardeşle başlayan hikaye, masallar diyarında geziniyor, birden tokat gibi çarpıyor, empati yaptırtıyor ama hiçbir şekilde sizi mutlu hisettirmiyor. İçe içe geçmiş kesişen hayatlar, savaş ve ayrılıklar… Kısacası dramın dibi bekliyor sizi :)

Beni en çok etkileyen sanırım Nebi ile Süleyman arasında yaşananlar oldu. Doğunun saflığının ve vefakarlığının uç noktasıydı o bölüm.  

Her bir hikayenin ayrı mesajı vardı. Okurken bir kitap değil 5 kitap okumuş gibi olacaksınız. 

Son olarak; altını çizdiklerim:

''Kendi canına kıydığını öğrenmek beni o kadar da şaşırtmamıştı. bazı insanların mutsuzluğu, diğerlerinin aşkı hissettiği gibi hissettiğini biliyorum artık: mahrem, yoğun ve karşılık beklemeksizin.''

“Biliyor musun, insanların bu kadar geç kavraması çok tuhaf. İstedikleri şeylere göre yaşadıklarını düşünüyorlar. Yaşamlarına isteklerine göre yön verdiklerini. Oysa işin aslı, onları yönlendirenler korktukları şeyler. İstemedikleri şeyler.”

“Bilmediğim bir şeyi anladım. Dünyanın sizin içinizi görmediğini, derinin ve kemiğin maskelediği umutlarınızı, hayallerinizi ve kederlerinizi zerre kadar umursamadığını. Gerçek işte bu kadar basit, bu kadar saçma ve bu kadar gaddardı.”

"Sevecenlik bir insanın pişman olmayacağı tek şey. Yaşlandığında kendine kesinlikle şöyle demezsin: - - Ah, keşke şu kişiye iyi davranmasaydım.

“Her şeyi değiştirecek olan bir şeyin gelip beni bulmasını beklediğim duygusu giderek güçleniyor.”
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe